„Aasta ehitaja“ – Priit Murmann, Nordecon AS-i projektijuht, Kaitsepolitseiameti hoonetekompleks
Nordecon AS projektijuhi Priit Murmanni juhtimisel on valminud erinevaid riigikaitselisi objekte, sel aastal Kaitsepolitseiameti hoonetekompleks. Need objektid pole tavapärased ning pigem väldivad avalikku tähelepanu, kuid on sellele vaatamata märgilised ja Priit Murmanni juhtimisel oskuslikult teostatud.
Kaitsepolitseiameti peahoone ehitusobjekti raames ehitati juurdeehitus brutopinnaga 15 000 m2 ja rekonstrueeriti olemasolev ametihoone, mille brutopind on 5500 m2. Hoonetekompleksis on 7 monoliitsest betoonkonstruktsioonist korrust, neist 2 maa-alust ja 5 maapealset. Hoone on kaetud punutud roostevabast terasvõrguga, mis on sellises lahenduses oma mahult maailmas ainulaadne.
„Aasta noor ehitusinsener” – Eero Nigumann, Timbeco Ehitus OÜ projektijuht
Eero Nigumann on osalenud viimase aja aktuaalseid teemasid puudutavate teadusartiklite koostamisel, mis käsitlevad korterelamute ringrenoveerimist liginullenergiahooneteks, kasutades monteeritavaid lisasoojustuselemente. Ta on jaganud innovatsiooniprojekti tulemusi ja kogemusi erinevatel rahvusvahelistel konverentsidel ja koolitustel, osalenud mitmes Euroopa kaasrahastusega projektis, mis käsitlevad ajas kestvaid ja hoone olelusringi süsiniku jalajälge vähendavaid ringmajanduse põhimõtetel ehitustehnilisi lahendusi. Eero on Tallinna Tehnikakõrgkooli külalislektor ning juba 7 aastat võtnud samast koolist ka endale töövarjusid, mis on julgustanud tudengeid jätkama ehitusalase kõrghariduse omandamist. Samuti on ta aidanud Eesti Puitmajaliidul koostada Puitehituse akadeemia õppematerjale.
„Aasta ehitusinsener“ – Priit Murmann, Nordecon AS-i projektijuht, diplomeeritud ehitusinsener
Nordecon AS-i projektijuht Priit Murmannist on aastate jooksul kujunenud üks Nordeconi insenerehituse tugisambaid. Tänavu valmis tema juhtimisel palju väljakutseid pakkunud Kaitsepolitseiameti hoonetekompleks, mida iseloomustavad karmid nõuded ja rohked erilahendused.
Hoones on analüüsi, uuringute, pääste, treeningu, väljaõppe, lao ja kontori, arhiivi jm funktsionaalsusega ruume, mis väljastpoolt on piiratud Eesti ühe turvalisima kaitsesüsteemiga.
„Parim rajatise ehitusprojekt“ – Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimine
Uue kvaliteediga keskkonna loomine linna tuiksoonel on väga suur muutus. Vana-Kalamaja tänav on nüüd mugava ja avara kergliiklusruumiga ning asumit liitev linnaruum. Tegemist on kogukonna tänavaga, mille keskmes on jalakäijad ja jalgratturid.
Tänavaruumi uuendati arhitektuurivõistluse võitnud töö „Kasvulava“ põhjal, mille autoriks arhitektuuribüroo KAVAKAVA. Kogu projekteerimisprotsessi juhtis aktsiaselts K-Projekt.
Ümberehitatud tänav ühendab vanalinna merega. Projekteerimise algfaasis tehtud uuringus prognoositi tulevikukäitumist, et aru saada, millised on inimeste ja sõidukite koguarvud, mis tänaval liikuma hakkavad.
„Parim hoone ehitusprojekt“ – Narva hariduskompleks (Narva Eesti kool ja Narva vanalinna lasteaed)
Narva uus hariduskompleks koosneb riigigümnaasiumist, põhikoolist ja lasteaiast – kogu projekt valiti välja arhitektuurivõistlusel. Lahendus tuli leida väga eriilmelistele osadele: olemasoleva hoone rekonstrueerimine, 3-korruseline koolihoone ja 2-kordne käidavate katusepindadega lasteaed ning linnaruum.
Vana hoone rekonstrueerimine, selle tänapäevastele nõuetele vastavusse viimine ja liitmine uue hoonega tõid kaasa nii tehnilist keerukust kui ka projekti muutumist. Väljakutseid pakkusid ka koolihoone ja lasteaia katus ning hoovimaastikud: arvestada tuli turvanõuetega ning arhitektuur pidi säilima. Samal ajal on otsiti võimalusi, et erilahendused oleksid võimalikult lihtsasti teostatavad.
„Digiehituse tulevikutegija” – Joosep Viik „Eesti korterelamute renoveerimise teadmuspõhine konfigureerimisekspertsüsteem (TeKES).”
Eesti elamufondist moodustavad peamise osa tüüpsed paneel- ja kivikonstruktsiooniga korterelamud, mille renoveerimise tempo on palju aeglasem kui vaja. Joosepi Viigi magistritöö põhieesmärk oli luua lahendus, mis toetaks renoveerimise algatajaid tervikrenoveerimise käimalükkamisel. Töö raames pakuti välja konfigureerimisekspertsüsteem. See tekitas raamistiku, et luua renoveerimist toetav digitaalne tööriist. Kasutatakse ehitisregistri ja Maa-ameti teenuseid ja muid renoveerimisalaseid andmestikke. Kasutajad saavad simuleerida erinevaid renoveerimisstsenaariume, hinnata nende tehnilisi ja majanduslikke mõjusid ning koostada alusdokumentatsiooni projekteerimiseks ja ehitamiseks. Süsteem muudab keerulised tehnilised teadmised tavalisele inimesele lihtsasti kättesaadavaks.
„Aasta innovatsiooniprojekt” – Wenture OÜ. Wenture PIM süsteem on taskukohane toote-informatsiooni süda
PIM-süsteem annab täiusliku ülevaate kõigest, mis toodetega seondub: toote parameetrid, kogused, fotod, sertifikaadid, joonised, hinnad ja palju muud. Kõik on alati sünkroniseeritud ja teiste tarkvaraga ühendatud. Kasutades Wenture PIM-süsteemi on lihtne nii jooniste ja tootekaartide info haldus kui ka edasi jagamine teistesse süsteemidesse, nt kodulehele. Wenture PIM rakendus võimaldab kogu tehnilist infot hallata ühes kohas. Wenture PIM põhineb SaaS mudelil, ehk igaüks saab oma süsteemi endale ise üles seada.
„Puitmajaliidu aasta tegija” – Priit Kallas
Priit Kallas Iglucraft OÜ-st on toonud liidu juhatuse töö kaudu värskeid mõtteid ja ideid organisatsiooni arendamiseks ning olnud aktiivne väliskülaliste ja delegatsioonide vastuvõtmisel ja Eesti puitmajade propageerimisel.
„Eesti puitmaja sõber” – Balti Vara Ehitus OÜ
Balti Vara Ehitus OÜ on tehaselise renoveerimise eestvedaja. Nad on panustanud järjekindlalt mitme aasta jooksul tehaselise renoveerimise tutvustamisse ja arengusse, uue tuleohutusjuhendi väljatöötamisse, toetusmeetme disainimisse ja koostöösse ülikoolidega (nt SIRCULAR projekt).
„Eesti puitarhitektuuri mõjutaja” – Iglupark
Noblessneri Iglupark on rikastanud linnaruumi ning tutvustanud puitehituse mitmekesisust ja võimalusi nii kohalikele kui külalistele. Noblessneri Iglupark on kompleks linnaruumis, mis lisab piirkonnale väärtust arhitektuurilisest vaatest ja on atraktiivne ka turistidele.